Kargo/Teslimat

cksisters.com'da siparişleriniz en hızlı şekilde sırayla kargoya verilmektedir. Teslimat süremiz 2-5 iş günüdür. Yurtiçi kargoyla anlaşmalıyız. Kargo ücretimiz 10TL dir.

 

 

Değişim

1- cksisters.com'dan satın almış olduğunuz ürünün kullanılmamış ve etiketli olma şartıyla değişim süresi fatura tarihinden itibaren 7 gündür.

2- Anlaşmalı olduğumuz yurtiçi kargo firmasına değiştirmek istediğiniz ürünlerin paket içerisinde faturasıyla beraber hazırlayıp, Müşteri Adı: CK Butik/Nuray Kırdemir- Müşteri no: 531628336 numaramızla kargo ücretini ödeyip gönderim sağlayabilirsiniz.

3- Ürünler bize ulaştıktan sonra istediğiniz herhangi ürün tükenmeden hızlıca sipariş oluşturabilmek için Whatsapp hattımızdan iletişime geçmelisiniz / 05305450059 

 

 

Değişim işlemlerinde kargo ücreti ödeyecekmiyim ?

1- Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa ayıplı/defolu/yanlış ürünü adresimize gönderirken anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo firmasını kullanırsanız kargo ücreti tarafımızdan karşılanmış olur. Farklı bir kargo firmasıyla gönderim yapmanız durumunda kargo ücreti tarafımızdan karşılanmamaktadır.

2- Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişim işleminde tarafımıza gönderirken kargo ücretini siz karşılamaktasınız,ürün değişiminden sonra ki yeni ürün size gönderilirken kargo ücretide tarafınıza yansıtılmaktadır. Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişim işlemlerinde kargo ücreti ödenmemiş kargolar kabul edilmemektedir.

 

 

SİPARİŞİM ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş ne yapmalıyım?

Satışa sunduğumuz tüm ürünler , kargoya teslim edilmek üzerepaketlenirken hasar kontrolünden geçer. Nadiren yaşanılan ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda süreç şu şekilde işlemektedir;

1- Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında,ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz, bir hasar görünüyorsa 'Durum Tespit Tutanağı' hazırlatın.

2- Sipariş tesliminden sonra farkettiğiniz bir hasar durumunda,ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanızı ve 'Durum Tespit Tutanağı'hazırlamaları istemeniz gerekir.Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

*DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE FATURA İBRAZI ZORUNLUDUR.

* İNDİRİM KATOGORİSİNE GİREN ÜRÜNLERDE DEĞİŞİM/İADE YOKTUR.